Одразу три чеські виставки відкрилися 15 жовтня у львівському Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького” — “Повернення лідіцьких дітей”, “Чеський Малин – Лідіце волинських чехів” та експозиція художніх творів, поданих на 40-ий міжнародний дитячий конкурс.
У відкритті експозицій узяли участь представники консульства Чеської Республіки на чолі із Генеральним консулом ЧР у Львові Давідом Павлітою, керівник галереї Лідице Івона Касаліцька, історик Ігор Дерев’яний та декан Золочівський УГКЦ о. Михайло Сукмановський.
„Ми обрали поважне місце, розмістивши у “Тюрмі на Лонцького” виставки про місця, які об’єднує величезний людський біль і ще дещо інше, що означується двома словами – примирення і прощення. На могилах людей, які загинули у війні чи були знищенні тоталітарними режимами, можна будувати майбутнє, якщо люди зможуть вибачити і примиритися.
Кілька днів тому президент Німеччини відвідав Лідице. Це був перший візит найвищого керівника німецької держави, під час якого він попросив вибачення за те, що сталося 70 років тому у Лідице. Я дуже поважаю його за цей вчинок, бо щось подібне завжди важко казати”, — сказав Генеральний консул Чеської Республіки у Львові Давід Павліта.
Як приклад, Давід Павліта навів нагороджену Нобелівською премією миру Європейську унію, засновану для того, щоб фактично примирити Німеччину і Францію.
„Мусимо чітко усвідомлювати, що цинізм Другої світової війни полягав у тому, що мільйони гинули через примхи і амбіції двох людей, найбільше страждало цивільне населення і, зокрема, діти. Ці невинно убієнні є страшною ціною перемоги. Гинули люди різних національностей. Так у Малині поряд із чехами загинули українці, яких зігнали до церкви й підірвали. Під час війни люди часто втрачають людську подобу, потрапляють під вплив стереотипів, починають мстити.
Ці виставки нагадують нам про ціну миру і примушують задуматися над екзистенційними питаннями власного буття в майбутньому. Мало не воювати, слід робити все, щоб не було жодних конфліктів, шукати альтернативу будь-якому насильству. Простити і будувати відносини, за якими житимуть наші діти і наступні покоління. Дещо ми вже зробили разом, позбувшись тоталітарного гніту. Але не секрет, що в Чехії люди звільнилися від тоталітарного минулого, а в Україні ми від радянської ментальності ще не звільнилися. Вона досі сидить у наших головах. Тому такі виставки допомагають розвивати нам наші держави дійсно демократичними”, — цитує прес-служба музею історика Ігоря Дерев’яного.
Керівник галереї Лідице Івона Касаліцька докладно розповіла про атентат на німецького намісника з боку чеських парашутистів та відплатне знищення нацистами 10 червня 1942 р. підпразького села Лідице, чоловіків якого розстріляли, а жінок та дітей, розділивши, кинули до концтаборів, де й знищили. Із лідіцьких дітей вижили лише одиниці. Відроджене село вшанувало пам’ять жертв нацизму меморіалом у вигляді багатофігурної скульптурної композиції авторства Марії Ухитилової, яка працювала над його створенням понад 20 років.
„Найщасливішою сторінкою цієї експозиції, а також галереї у Лідице є дитячі малюнки. Діти малюють у пам’ять загиблих дітей, і це прекрасно”, — підсумувала Івона Касаліцька.
Фото О.Сукмановська
Анонси
Категорії публікацій
- Анонси (1)
- Капеланство (79)
- Лицарі Колумба (5)
- Милосердний самарянин (72)
- Молодь Чарнецького (37)
- Новини (506)
- Офіційно (265)
- Прохання про молитву (63)
- Розклад богослужень (1)
- Статті (403)
- Антивірус (44)
- Для дітей (9)
- Життя у Христі (25)
- Інтерв'ю (34)
- Історія УГКЦ (7)
- Оповідання (20)
- Проповіді і духовні науки (84)
- Релігієзнавство (39)
- Роздуми (51)
- Церковні свята (61)
Залишити відповідь