Вшанування пам’яті українців, депортованих із своїх етнічних земель сучасної Польщі у м. Золочеві

0 63

24 жовтня у м. Золочеві Львівської області, на перехресті вулиць Т. Г. Шевченка та Львівської, відбулося відкриття пам’ятного меморіалу депортованим українцям із етнічних земель сучасної Польщі.

Урочисте посвячення пам’ятного меморіалу розпочалось із спільної молитви священнослужителів різних конфесій м. Золочева. Окрім багатолюдної юрби, на цьому заході були чиновники із обласної та місцевої рад. Від імені духовенства до усіх присутніх звернувся митрофорний протоієрей Анатолій Дуда-Квасняк (УГКЦ), душпастир для лемків в Україні.

Голова суспільно-культурної організації депортованих українців з етнічних земель сучасної Польщі «Родинне дерево» Микола Завійський розповів про ідею задуму та початки встановлення пам’ятного меморіалу, над яким працювали архітектор Петро Кобелька та скульптор Микола Посікіра.

Десять років тому з ініціативи Товариства «Родинне дерево» було розпочато спорудження пам’ятника, як пам’ять про тих, хто на собі певною мірою відчув наслідки колишньої переселенської політики колишнього Радянського союзу.

Символічним було обрання місця для пам’ятника на роздоріжжі. Це немов нагадування всім про долі тих людей, які в 1945-1946 роках привезені сюди ешелонами на залізнодорожну станцію і покинуті на роздоріжжі: роби що хочеш, виживай як можеш.

До меморіального комплексу входить монумент Ісуса Христа як подяка небесам, за народ, який вижив під час депортацій. Металеве дерево, яке розташоване за фігурою Ісуса Христа, символізує історію, бо на кожному з його 180 листочків є назва населеного пункту, звідки колись насильно було вивезено багато родин. Тільки на Золочівщину було депортовано майже чотири тисяч сімей. В перші роки депортації ці люди в Україні в умовах більшовицької диктатури були багато чого позбавлені, в тому числі права виявляти активність в культурно-суспільному житті. З тих часів минуло вже понад 60 років. Дотепер на Золочівщині проживає більше ніж 14 тисяч українців, які мають коріння переселенців з Польщі.

Під час відзначення дня депортації українців із етнічних земель сучасної Польщі усі присутні на відкриті меморіального комплексу пом’янули хвилиною мовчання тих, які відійшли у вічність.

Варто наголосити, що на спорудження пам’ятника було витрачено 190 тисяч гривень. У цьому велика заслуга сотень тисяч людей, які проживають в Україні та далеко за її кордонами, численних підприємств, установ, організацій та церковних громад Золочівщини.

 

Повідомив о. Йоаким Ковальчук, ЧСВВ

Схожі публікації

Залишити відповідь

Youtube


Контакти

м.Золочів Львівської обл.
вул.Шашкевича, 87
padre.mykhaylo@gmail.com
+38 096 956 06 02