Проповідь на Собор Пресвятої Богородиці

0 3284

Проповідь
Високопреосвященішого Владики Ігоря, Архиєпископа Львівського

Собор Пресвятої Богородиці

Апостол: Євр 2, 11-18
Євангеліє: Мт 2, 13-23

Собор Пресвятої Богородиці – це свято християнської родини, взірцем якої є свята Родина з Назарету. Біля Марії ми зустрічаємо святого Йосифа, також Ісуса, Сина Божого, а при народженні – ангелів, пастушків, потім прибулих мудреців зі Сходу. Такі й подібні персонажі навколо святої сім’ї поступово кількісно зростали. Варто зауважити, що ані при народженні, ані після народження Сина Божого не чуємо від Марії чи Йосифа слів дорікань або невдоволення на адресу мешканців Вифлеєму, що ті не знайшли якогось куточка у своїх оселях для породіллі. Члени святої Родини прийняли цю історію як звичайну, і в цьому показали надзвичайну простоту та велике довір’я до Бога Отця. Не вважали себе претендентами на особливу опіку Бога над народженим Немовлятком, навпаки, незабаром втікали до далекого Єгипту від Ірода, рятуючи Ісуса від загрози смерті. Подумаймо тільки, які чудові приклади правдивого й праведного життя давала Пресвята Богородиця, піддаючись цілковито волі Божій. Нам усім варто прийняти “школу її життя” в наші родини та у своє особисте життя. Звичайно, люди, що мають стосунок до якоїсь посадової особи, стараються з цього користати, шукати зв’язків, особливо коли їм загрожує певна небезпека. А тут від Діви народився сам Бог, Творець Вселенної – і жодного спеціального захисту, навпаки – від немовлячого віку переслідування, загроза і втеча.

Серед темряви тогочасного світу свята Родина з Назарету – неначе небесне світло, оаза серед духовної пустелі; це – приклад життя Для християнських родин. Існує гарна ікона, на якій зображено святу Родину, – Марія з Йосифом, а між ними Ісус – Син Божий, що є осередком, центром святої Родини. Над головою Ісуса – Святий Дух у вигляді голуба, а Бог Отець із розпростертими руками простирає свою опіку над своїм Сином і його земною Родиною. Ісус є тим, хто об’єднує Божу і святу Родину на землі. Він прийшов на землю, але не розлучився з небом.

Руки Христа на картині запрошують усіх будувати наші родини на взірець святої Родини, центром якої має бути Бог. Ми прагнемо жити в раю. Рай був на землі, коли Адам і Єва жили з Богом. І наше життя стане раєм, якщо Бог буде жити в нас і стане центром нашого життя.

Святий Франс Салезій говорив: “Не шукайте раю, де живе Бог, а шукайте Бога, і Він стане вашим раєм”. Рай є там, де життя минає в любові з Богом та ближніми, у гармонії з усім сотвореним світом. Де немає любові і гармонії, там немає єдності і згоди. Свята Родина є прикладом для всіх родин, є тою спільнотою, з котрою покликані жити всі люди. Господь так сотворив людину, що вона потребує спілкування із подібною собі. У Святому Письмі записано, що Бог, поглянувши на самітність Адама в раю, де були всякі матеріальні блага, промовив: “Не добре чоловікові бути самому; сотворю йому поміч, відповідну до нього” (Бут 2,18). Людина – суспільна істота. Вона бажає і потребує жити в товаристві інших, подібних до неї людей, аби нормально розвиватися. Крім того, їй потрібна допомога від інших, бо ніхто в житті не є самодостатнім. Всевишній сотворив людей такими, бо хотів, аби відчуття потреби в інших виробляло усвідомлення, що всі люди – це одна всесвітня родина. Цеглиною всесвітньої родини і християнської спільноти є поодинокі родини, що їх називаємо подружжям.

Подружжя – це угода любові між вільними й дозрілими особами протилежної статі, згідно з якою вони погоджуються жити спільно до кінця свого життя. У християнстві подружній зв’язок – нерозривний. Християнське подружжя є таїнством, бо до такого ступеня підніс його Христос. Коли Бог сотворив Адама і Єву, поблагословив їх і сказав: “Будьте плідні й множтеся і наповняйте землю” (Бут 1, 28). Народження, з Божого благословення, на світ дітей – це найшляхетніше завдання подружжя. У родині народжуються, виростають і виховуються майбутні члени суспільства, які вимагають старанної опіки матері і дбайливості батька. Декларація про християнське виховання, проголошена ІІ-им Ватиканським Собором, каже: “Батьки, давши дітям життя, одержали дуже важливий обов’язок – виховати дітей. Цей обов’язок такий важливий, що нічим не може бути замінений”. Свята родина – Ісус, Марія та Йосиф – прекрасний приклад життя для всіх християнських родин. Стараймося будувати родинне й особисте життя так, як нас навчають Ісус, Марія та Йосиф. Живімо в любові та злагоді з нашими найближчими і зі самими собою. Молімося до Пресвятої Богородиці, щоб випросила нам благословення у свого Сина на праведне християнське й родинне життя!

м.Львів, 08.01.2008.

Слово Господнє живе та діяльне: Проповіді. – Львів: Свічадо, 2009. – 296с.

Схожі публікації

Залишити відповідь

Youtube


Контакти

м.Золочів Львівської обл.
вул.Шашкевича, 87
padre.mykhaylo@gmail.com
+38 096 956 06 02