5 героїчних років. Бенедикт XVI веде крізь бурю авіаносець Св. Петра

0 803

Події, перемоги і скандали. Хроніка 2005-2010

 

1. Похорони Івана Павла II, «промова про вікно»

8 квітня 2005 року декан Колегії кардиналів Йосиф Рацінгер очолив похорони покійного Понтифіка Івана Павла II. Вважається, що проповідь сказана ним того дня, вплинула на подальші вибори, так що «промову про вікно» заочно зараховують до подій нового понтифікату. У важкий для Церкви момент, Кардинал Рацінгер знайшов слова надії і втіхи, переконливі як для публіки, так і для професіоналів. 13 разів його проповідь уривалася оплесками. “Ми можемо бути впевнені, що наш улюблений Папа зараз знаходиться біля вікна дому Отця, бачить і благословляє нас” – говорив 77-річний німецький кардинал, що пропрацював з Войтилою майже все його правління, – 23 роки. Вклавши в заупокійну літургію свій талант богослова і проповідника, він мимоволі схилив симпатії прийдешнього конклаву на свою користь.

(Відома “промова про вікно” і відео з субтитрами)

 

2. Обрання

19 квітня 2005 року о 18:43 (римського часу) кардинал Йосиф Рацінгер був вибраний 265-м наступником св. Петра і узяв ім’я Бенедикт XVI. Про обрання Папи проголосив з балкону кардинал-протодиякон, чилієць Медіна Естевес. Вийшовши на лоджію на фасаді собору Святого Петра і звернувшись на декількох мовах до присутніх, він оголосив традиційну формулу: «Habemus papam» (У нас є Папа! ). Рацінгер був вибраний в 4-м турі голосування, і, згідно чуток, набрав 84 голоси з 115. Як згадує автор анонімного щоденника, опублікованому в італійському друці, після оголошення про те, що вибраний Йосиф Рацінгер, в Сикстинській каплиці запанувала тиша, після чого пролунали довгі оплески. Вийшовши на лоджію, Бенедикт XVI звернувся до «Міста і світу»: виголосив промову і благословення. «Після великого Папи Івана Павла II паньство кардинали вибрали мене, простого і покірливого працівника у Господньому винограднику.» Простим, однак, працівник не виглядав.

Перші слова Папи Бенедикта з балкону

 

3. Інтронізація

24 квітня 2005 року – на офіційній церемонії Бенедикт XVI отримує знаки папської влади: «перстень рибалки» і палліум (або паллій) – смужку овечої шерсті з нашитими хрестами (перший паллій нового Папи повторює формою древні зразки 4 століття. На популярних іконах Миколи-чудотворця можна бачити точно такий. Але хрести у Бенедикта – червоні). Соромливий професор з дивним пронизливим поглядом заявив: «Моя дійсна програма правління полягає не в тому, щоб творити свою волю.. але в тому, щоб слухати… слово і волю Господа». «Так, Церква жива, Церква молода» – говорив він, і 38 разів ця проповідь уривалася аплодисментами. Ось коли намітився понтифікат «історичних промов». На престол зійшов папа-мислитель.

“Я зрозумів, що я не один…” (промова на інтронізації)

Відео інтронізації на цій сторінці

 

4. Перші місяці

Травень, червень, початок липня – Бенедикт XVI вивчає нові обов’язки, а світ вивчає нового Папу. Перш за все, всіх цікавлять особисті якості. Новий Папа любить кішок і класичну музику, грає на роялі, знає 10 мов, його ім’ям названий астероїд і так далі. Автобіографія Йосифа Рацінгера зайняла перше місце в списку бестселерів (відтіснивши лідера ринку – “Гарі Поттера”). Активно обговорюється його участь в Другій Світовій. (Молодість Бенедикта XVI, участь у війні) В той же час церковний організм переживає закономірний шок: вперше за довгий час Папа сам проводить служби, зустрічі і аудієнції, а також заставляє працювати механізм римської курії, що розхитався. Однак значних кадрових змін не відбувається, призначається лише наступник на посту глави конгрегації Доктрини віри (американець Левада) і новий декан кардиналської колегії (Анджело Содано). Папа продовжує працювати із старим кабінетом, кажуть, що він дав всім рік випробувального терміну.

 

Хронологія перших днів:

6 травня 2005 – Оприлюднений герб Бенедикта XVI.

7 травня 2005 – Офіційний вступ на римську катедру в Латеранському соборі.

11 травня 2005 – Папа Римський вперше в історії послав вітання протестантам*

13 травня 2005 – Бенедикт XVI указом від 9 травня оголосив про достроковий початок беатифікації свого попередника Івана Павла II.

15 травня 2005 – Перший раз новий Папа висвячує в священики 15 дияконів.

18 травня 2005 – Перша аудієнція російським католикам на чолі з монс. Кондрусевічем (досить вагомий випадок)

26 травня 2005 – Перший раз Бенедикт XVI очолив процесію на свято Тіла і Крові Христових по вулицях Риму. Близько години Папа простояв на колінах перед святими дарами в рухомій вантажівці.

29 травня 2005 – Бенедикт XVI здійснює першу апостольську поїздку: у місто Барі, де знаходяться мощі Миколая-чудотворця, якого однаково почитають католики і православні.

15 червня 2005 – Вперше в історії Римський Папа публічно передає благословення по мобільному телефону: вмираючій від раку монахині.

24 червня 2005 – Перший візит до президента Італії (Карло Адзеліо Чампі) до Квірінальського палацу.

29 червня 2005 – Папа вручив паллії 32 митрополитам різних країн, призначеним протягом року.

11-28 липня 2005 – Бенедикт XVI вирушає в свою першу відпустку, Папа відпочиває в районі Ле Комбе області Валле д’Аоста, в шале з видом на Монблан. Жодного екстриму: читання, рояль, прогулянки. Тут він починає писати свою першу енцикліку.

*(Бенедикт XVI виступив із зверненням до синоду Реформатськой церкви Франції, яке, як вважають експерти, стало першим в історії офіційним вітанням Папи Римського протестантській деномінації.)

Відпустка 2005: Валле Д’Аоста 11-28 липня

 

5. Кельн: випробування молоддю

18-21 серпня 2005 Папа вирушає в свою першу поїздку закордон. Відвідини Дня Молоді в Кельні були заплановані ще його попередником. Не дивлячись на те, що очікувалася культова фігура ІП2, Бенедикт XVI заявляє свій стиль і виграє: загалом, молоді імпонує висока планка, яку пропонує їм новий Папа: «Його потрібно слухати”, – визнають молоді католики, але не всіх це тішить. Цікаво, що свого часу кардинал Рацінгер не дуже схвалював галасливі зборища Днів молоді. Тепер, як Папа, він вимушений усиновити цей різношерстий натовп, і проте, у нього виходить.

19 серпня 2005 – Папа Римський йде в синагогу. Другий раз в історії і вперше за межами Італії. Бенедикта XVI приймає стара єврейська община Німеччини, ради Папи сурмлять в шофар (!), а потім він отримує такий же в дарунок. Тріумфальний візит.

21 серпня 2005 – Перша «мільйонна» меса Бенедикта XVI. На полі Марієнфельд під Кельном на літургію зібралося понад мільйон осіб.

(Але перше, що сталося з Папою в Кельні – на трапі літака у нього вітром здуло білу шапочку, що вкрай потішило і таємно розчулило глядачів.)

 

6. Перший Синод

2 жовтня 2005 року – Урочистою літургією Бенедикт XVI відкриває Синод єпископів. Цей дорадчий орган при Папі Римському насправді дозволяє йому тримати руку на пульсі у вищих сферах управління Церквою в світі. Папа сам очолює засідання Синоду, робота якого триває до 23 жовтня.

 

7. Папа Римський дає перше в історії телеінтерв’ю

16 жовтня 2005 в ефір виходить телеінтерв’ю, в якому Папа Римський розповідає польському телебаченню про Івана Павла II. У передачі під запис, Бенедикт XVI відповідає на питання про їх дружбу і спільну роботу. (Інше безпрецендентне інтерв’ю відбудеться майже через рік 4 серпня 2006, коли в літню резиденцію Кастельгандольфо будуть запрошені представники трьох найбільших телевізійних каналів Німеччини – ARD, ZDF і «Німецької хвилі» і Папа присвятить цілу годину відповідям на незаплановані питання. «При Папі Івані Павлові II нічого схожого не траплялося», – говорить глава німецького відділу Радіо Ватикану)

Він подарував мені свою дружбу (текст)

 

8. «Немовлята мають бути в раю» Папа скасовує лімб

В кінці листопада богословська комісія приходить до рішення рекомендувати Папі офіційно оголосити концепцію лімба «богословськи некоректною». (Лімб – місце, де згідно католицького віровчення знаходяться нехрещені немовлята.) Це завершення давньої думки Рацінгера, який вважав ідею лімба «не більше, ніж гіпотезою». Цей крок, а також подальші слова Папи про те, що він молиться за душі ненароджених немовлят, схвилювали багатьох жінок.

 

9. Інструкція про геїв

29 листопада 2005 відбулася презентація документу, який забороняє приймати в духовні семінарії осіб з гомосексуальними схильностями. Документ схвалений Папою і підписаний кардиналом Грохольовським. Геї розцінюють цю інструкцію як спробу Римського Престолу звалити на них сексуальні скандали в Церкві. Однак, за офіційною версією, документ носить превентивний характер, текст його так і не був широко опублікований і залишився швидше посадовою інструкцією, не всім до кінця зрозумілою.

 

10. Німці розшукали диво. Благословення Папи спрацювало

1 грудня 2005 німецькі газети повідомили, що безнадійно хворий 6-річний хлопчик вилікувався, отримавши благословення Папи. Коли Бенедикт XVI відвідав в серпні Німеччину, він побачив в натовпі хлопчика з поголеною головою і в масці. Папа підійшов, торкнувся його обличчя і благословив дитину. Ці кадри побачив весь світ. “Тепер у мене є найсильніше в світі благословення” – говорив малюк після цього. І, здається, воно подіяло, хлопчина здоровий.

Папа вилікував малюка

 

11. Від Різдвяного марафону до Пасхальних жнив

З грудня 2005 року Бенедикт XVI відновлює всі літургійні обов’язки Папи Римського як на період Адвенту і Різдва, так і в період Пасхального Тридення (після хворого ІП2). Не дивлячись на те, що це втомливо і деколи означає щоденні публічні богослужіння, а у Великий четвер – дві меси за один день. З тих пір протягом 4 років цей графік незмінний, Бенедикт XVI жодного разу не відмінив своєї заявленої участі в літургії.

 

12. Енцикліка про любов Deus caritas est

25 січня 2006 з деяким запізненням виходить в світ довгождана перша енцикліка Бенедикта XVI. Викликало подив, що Папа побажав присвятити своє перше окружне послання «єпископам, пресвітерам і дияконам, монахам і всім мирянам» темі християнської любові. Спантеличила і бібліографія, зокрема, у віронавчальному посланні Папа Римський цитує Ніцше. Проте, енцикліка отримує живий відгук в різних колах і дуже позитивну пресу. Будучи виключно богословською працею, вона читабельна і навіть захоплююча; як кажуть, «не рок-концертом єдиним» тримається папство.

Енцикліка DEUS CARITAS EST – Бог є Любов — (ru) (ukr)

 

13. Телеміст Ватикан-Петербург

11 березня 2006 року Бенедикт XVI проводить телеміст із студентами 11 країн, Росія підключається з храму Св. Катерини Олександрійської на Невському проспекті. Молитва з Папою в прямому ефірі, але жодних привілеїв для російської сторони. Курйозний випадок: звернення Папи російською мовою в Петербурзі не змогли почути через синхронний переклад на італійську.

 

14. Папа більше не Патріарх Заходу

Бенедикт XVI складає з себе титул Патріарха Заходу, що насторожує московський патріархат. Папа і так не приховує, що його мета – неподілена Церква, проте суть змін в його бажанні взагалі переосмислити структуру управління церквою. У березні 2006 ватиканський щорічник Annuario Pontificio виходить вже з новою редакацією титулатури.

 

15. Перші “свої” кардинали. Консисторія

24 березня 2006 на консисторії Папа звів до кардинальського достоїнства 15 нових єрархів. В ході церемонії на площі Св. Петра він вручив їм червоні кардиналські берети. Це перші “власні” кардинали Бенедикта XVI (серед них його наступник на посту Конгрегації Доктрини Віри монс. Левада, а також колишній секретар Івана Павла II – Станіслав Дзівіш). Наступне призначення відбудеться через півтора роки: 24 листопада 2007 з рук Папи отримають шапки 23 нових кардинали, у тому числі з Іраку – Еммануель III Делі, Патріарх Вавилонський.

Список кардиналів першої консисторії (2006)

Список кардиналів другої консисторії (2007)

 

16. Візит до Польщі. Освенцім

25-28 травня 2006 Бенедикт XVI здійснює апостольський візит до Польщі. Маршрут його поїздки прокладений слідами Івана Павла II: дань пам’яті і особисті відчуття. Це його перший «самостійний» візит, попередній був спланований при Войтилі, і тут особливо виявляється його індивідуальний почерк. Польща приймає нового Папу із захопленням і креативом, ця поїздка на довгі роки залишиться однією із найяскравіших. У завершальний день Бенедикт XVI відвідує Освенцім і крематорії Біркенау, зустрічається з колишніми в’язнями; під час молитви Папи дощ припиняється і з’являється веселка. Подальша його промова змусила плакати кельнського кардинала, а преса відгукнулася заголовками: «Папа, який запитав з Господа».

Востань, що спиш, Господи!

 

17. Візит до Валенсії. Осине гніздо

8-9 липня 2006 Папа вирушає до Іспанії на V Всесвітню зустріч сімей. Прогнози найпохмуріші, прем’єр-міністр Сапатеро заздалегідь відмовляється від зустрічі, по вулицях Валенсії бродять люди з плакатами «Я тебе не чекаю», протестують геї. В результаті візит Папи перетворюється на національне свято, королівська сім’я бере участь у всіх заходах, портрет Папи викладений з 180 кілограмів квітів. На закінчення грандіозний салют і знову «мільйонна» меса.

 

18. Папа змінює прес-секретаря і інформаційну політику

Бенедикт XVI змінює інформаційну політику Ватикану, вирішальним кроком стала відставка прес-секретаря Івана Павла II – Хоакіна Наварро-Валльса 11 липня 2006. Вперше цей пост займав професійний журналіст і не священик, і він залишив якнайглибший слід. Він наблизив попереднього Папу до мас, і він же віддав його їм на розтерзання. Спровоковані ним витоки часом викликали шок і суперечки. Бенедикт XVI високо оцінив його працю, але вважав за краще призначити на цю роль священика, директора Радіо Ватикану єзуїта Федеріко Ломбарді. Витоки припинилися, незабаром вони припинилися зовсім.

 

19. Бенедикт XVI вимагає миру в Лівані

11-28 липня 2006 Папа вирушає у відпустку, знову вибравши для відпочинку альпійську область Валле д’Аоста. Проте 23 липня у зв’язку із подіями в Лівані, він вирушає в парафіальну церкву в Ремсі, де експромтом виголошує натхненну проповідь, вимагаючи зупинити військові дії. (14 серпня набрала чинності угода про припинення вогню між Ізраїлем і бойовиками угрупування «Хезболла» на півдні Лівану.)

“Не післязавтра: Господи, даруй нам мир сьогодні!”

Відпустка 2006: Валле Д’Аоста 11-28 липня

 

20. Візит до Баварії. «Регенсбурзький скандал»

9-14 вересня 2006 Бенедикт XVI вирушає з візитом на батьківщину, Німеччина зустрічає «свого» Папу. Мета візиту – Баварія, де майбутній Папа народився, жив, викладав, і яку потім очолив як архиєпископ. Це найтриваліший візит за перші два роки правління, поїздка «додому» народжує сентиментальні моменти. В той же час серією продуманих виступів Бенедикт XVI закріплює свій стиль, він більше не розгублений «молодий батько», але людина, що вдягнулася у владу стояти над сутичкою і говорити про зміст. 12 вересня Папа виступає перед викладачами і студентами університету в Регенсбурзі, де він раніше сам був професором; у півгодинній промові він роздумує про шляхи розвитку розуму, про стосунки віри і розуму і про глобальну роль університету. «Розум, що залишається глухим до божественного і що відводить релігії місце серед субкультури, не здатний увійти до діалогу культур.» – говорить Папа.

Проте на самому початку промови Бенедикт XVI цитує вислів візантійського імператора Мануїла II Палеолога про агресивний характер ісламу, відзначаючи при цьому, що заява імператора «неприйнятно груба» і «безцеремонна». Опублікована в пресі, візантійська цитата вже приписується самому Папі, і легко-займистий ісламський світ негайно спалахує. «Папа образив мусульман» – обурюються мас-медіа, по ісламських країнах проходить хвиля демонстрацій із спалюванням портрета і гаслами «смерть Бенедикту XVI». У Сомалі натовп вбиває католицьку монахиню, а мусульмани відкликають з Ватикану своїх послів. Дуже ображена Казань, рада муфтіїв Росії вимагає від Святого Престолу вибачень. Цитуючи Булгакова, «словом, був бридкий, мерзотний, спокусливий, свинський скандал».

Віра, розум і університет текст промови російською мовою

відео промови на цій сторінці

 

21. Папа не вибачився. Хроніка розбирань

До цього, як дотепно зазначив в «Вогнику» Олександр Солдатов, мусульмани ображалися на Папу частіше, ніж він говорив про них. Тепер вони отримали вагомий привід, і три дні прес-служба Ватикану безуспішно намагалася висловити пояснення у зв’язку із «Регенсбурзьким скандалом». 17 вересня 2006 в промові перед молитвою Папа дає перший особистий коментар до того, що сталося: «…я глибоко засмучений реакцією… в той час, як йшлося про цитату середньовічного тексту, що не висловлювала жодним чином моєї особистої думки… Сподіваюся, що це допоможе заспокоїти душі..» (Мокрий ангелус після Баварії (перший комент. до цитати)). Потім Бенедикт XVI дає розгорнуте пояснення в ході загальної аудієнції: його позиція залишається колишньою – надія бути зрозумілим. «…Я сподіваюся, що, після початкових реакцій, мої слова в Регенсбурзькому університеті зможуть стати імпульсом і заохоченням до позитивного і навіть самокритичного діалогу». (Звіт про візит в Баварію + пояснення цитати) Нарешті 25 вересня в Кастельгандольфо він дає аудієнцію послам з країн з мусульманською більшістю, де підкреслює свою повагу до ісламу і необхідність для віруючих разом протистояти насильству в світі. Більшість задоволена, інцидент вважається вичерпаним, у деяких лідерів образа змінилася на повагу, однак подекуди «низи» ще не можуть заспокоїтися і тліє ворожнеча.

В той же час, те, що Папа під тиском не покаявся і не взяв «слів назад», викликало гарячу симпатію православних кіл. Єрархи і священики РПЦ почали зі свого боку захищати Бенедикта XVI, «руки геть від Папи Римського» несподівано раптом заявила православна Росія.

Забути про ворожнечу (до мусульманських послів в Ватикані)

 

22. Кадровий переворот у Ватикані. Новий держ. секретар

За з’ясуваннями стосунків, ледве не забулася важлива внутрішня подія.

15 вересня 2006 вступив на посаду новий держ. секретар Ватикану Тарчисіо Бертоне, він змінив на цій посаді кардинала Анджело Содано. Пройшов рік, наданий Папою єрархам з можливістю себе показати, віднині Бенедикт XVI приступає до формування свого кабінету. У подальших 2,5 років на ключові пости римської курії прийдуть люди Рацінгера, більшість з них – колишні його співробітники по конгрегації Доктрини віри, як і свіжо-призначений монс. Бертоне.

 

23. Туреччина. Декларація з патріархом Варфоломеєм I

Бенедикт XVI не відміняє свого візиту до мусульманської Туреччини.

28 листопада – 1 грудня 2006 Папа вирушає до Стамбулу, колись Константинополь – стару столицю православ’я. Всі визнають, що, в світлі недавніх подій, Папа ризикує. Так що на столичних мінаретах чергують снайпери, влада жорстко присікає агресивних демонстрантів, сапери пильнують на вулицях. Туреччина сподівається отримати благословення Ватикану на вступ в ЄЕС, і несподівано легко його отримує – та ради бога, говорить Ватикан, аби свобода віросповідання.

Папа проводить службу для «малого католицького стада» біля будиночку в Ефесі, де згідно передання закінчила земне життя Діва Марія, проте в жестах орієнтується на всіх турків. Він може виголосити розмовною турецькою декілька фраз, після меси бере в людини з натовпу турецький прапор і змахує ним. Папа молиться в мечеті пліч-о-пліч з муфтієм, не хреститься (всупереч побоюванням) в колишньому соборі св. Софії і покладає квіти до мавзолею Ататюрка (“отця” нації).

Проте найцікавіше відбувається у Фанарі, на патріаршому подвір’ї Варфоломея I. «Перший по честі» православний єрарх світу, Варфоломей (наступник апостола Андрія) раптово знаходить старшого брата – наступника Петра. Апофеозом стає підписання Папою і Патріархом «декларації про наміри»: сторони виражають радість «від усвідомлення себе братами… у перспективі повного спілкування». З тих пір Патріарх Варфоломей частий і бажаний гість у Ватикані. “Існуючі розділення між християнами – ганьба в очах всього світу.” – стверджує Понтифік. Що стосується турків, вони зачаровані. Заголовки в пресі: “Папа Римський урочисто помирився з мусульманами”, “Папа показав мусульманам християнство з людським лицем” і навіть “Папа підкорив мусульман”.

Спільна Декларація Папи і Патріарха

 

24. Скандал №2. Справа Вельгуса

6 грудня Бенедикт XVI призначає архиєпископом Варшавським монс. Станіслава Вельгуса, процедура зведення на катедру нового єрарха йде своїм ходом. Раптово в польському друці спливають факти про причетність Вельгуса до діяльності спец. служб соціалістичного режиму в Польщі. «Згідно опублікованих матеріалів спецслужб ПНР, співпраця Вельгуса із спецслужбами тривала впродовж 20 років. На деяких документах стоїть підпис архиєпископа. Тим часом, з матеріалів неясно, якого характеру була така співпраця, і чи завдавала воно шкоди людям. У польському суспільстві немає одностайності відносно необхідності відставки Вельгуса з поста столичного митрополита.» – повідомляє РИА-новости. Кажуть, монс. Станіслав пішов на компроміс, заради можливості виїжджати закордон по науково-богословських справах. Проте, справа набула широкого розголосу, суспільство розкололося, Варшава обросла демонстраціями за і проти. 21 грудня Ватикан засудив нападки ЗМІ на Вельгуса, прес. секретар Ломбарді назвав їх «провокацією з метою підірвати вплив Католицької Церкви в Польщі».

«Зрештою Папа все взнав. – повідомляє італійська La Stampa – Увечері в суботу, в урочистість Богоявління, з варшавської нунціатури прибули десятки сторінок з повною документацією «справи Вельгуса»: Бенедикт XVI слухав, тоді як йому повільно, сторінку за сторінкою, перекладали на німецьку. Це тривало довго. Коли була прочитана остання сторінка, Понтифік не вагався: був пізній вечір, дуже пізній, але Вельгуса негайно повідомили, що інгресу не буде і що Святійший Отець готовий прийняти його відставку згідно канону 401 Кодексу Канонічного Права.» Рішення у справі Вельгуса прийняте в ніч з 6 на 7 січня 2007 року. «Бенедикт XVI був глибоко вражений, тому що повністю довіряв монс. Вельгусу, – продовжує газета – Але чому ці документи лягли на стіл Понтифіка так пізно? Це питання найближчими днями позбавить сну немало людей, як в Римі, – в держсекретаріаті, – так і в Польщі.»

 

25. Папа йде у в’язницю

18 березня 2007 Бенедикт XVI відвідав римську виправну колонію для малолітніх злочинців «Casal del Marmo». Папа відправив месу, де виголосив проповідь про справжню свободу і видимість, а потім розмовляв з підлітками, це його перший візит у виправний заклад.

 

26. Звільнення британських заручників

4 квітня 2007 було звільнено 15 британських моряків, затриманих іранцями в Персидській затоці (23 березня). Напередодні Бенедикт XVI передав іранському послові при Святому Престолі лист із закликом до Ахмадінежада зробити “жест доброї волі перед Великоднем”. Після чого іранський президент звільнив 15 британських моряків як “пасхальний дарунок британському народові”. Лондонська Independent вважає Папу Римського «неоспіваним героєм» цього звільнення і відзначає, що, очевидно, «тиха дипломатія» в стилі Бенедикта XVI.

 

27. Папі 80 років. «Ісус з Назарету» – лідер продажів

16 квітня 2007 Папі Рацінгеру виповнилося 80 років. Кардинали подарували йому 100 тисяч євро, «Ці гроші призначені для справ милосердя Святійшого Отця.» – повідомив декан кардиналської колегії Анджело Содано. Кращі кондитери Італії вручили йому торт вагою 30 кілограм, з тривимірною архітектурою собору Св. Петра і шанованій Папою церкві Чорної Мадонни в Альтеттінзі. (Бенедикт XVI передав кулінарний шедевр римському притулку для бездомних.) У Регенсбурзі до ювілею заснована “Кафедра Папи Бенедикта”, яка займеться виданням повного зібрання його творів. Єпископ Мюнхена привіз 80 пляшок баварського пива і дві тисячі вітальних листівок від віруючих. Але головне, до дня народження вийшла з друку і поступила в продаж перша книга, написана Папою після обрання – “Ісус з Назарету”, перший том запланованої праці. 50 тисяч екземплярів було розпродано в Італії за один день. Через місяць 7-ма мовами було продано більше мільйона книг.

 

28. Візит до Бразилії. Перший раз за океан

9-13 травня 2007 Бенедикт XVI вирушає в свою першу заокеанську подорож, відвідує Бразильські міста (Сан-Паулу і Апаресіду). Бразилія – найчисленніша «мега-єпархія» католицького світу. Однак причиною особистого і соціального нещастя в Бразилії (де в бідності живуть 2/3 населення) Папа вважав не діяльність наркоторговців (хоча був з ними), не секти і не політику. Бенедикт XVI висловив переконання, що в основі бід убогого суспільства, що спивається, – “дефіцит надії”, і вирішував цю проблему на своєму рівні. За чотири дні для них проведено 10 публічних виступів, нескінченну кількість зустрічей і переговорів (на президентському рівні навіть обговорюється якийсь економічний проект).

Також внесено 200 тис. доларів з особистої кишені Папи на порятунок природи Амазонії, 100 тис. доларів – нарколікарні для молоді і підлітків, і канонізований перший в історії Бразилії національний святий. Відкривається 5-а генеральна конференція єпископату Латинської Америки і країн Карибського басейну. Крім того, Папа під враженням від набожності місцевого населення, вперше порушує норми протоколу: люди кидаються йому на шию, а в папамобілі опущені куленепробивні скла.

 

29. Аудієнція президентові Росії Володимиру Путіну

17 червня 2007 Папа прийняв президента РФ Володимира Путіна. Вперше глава російської держави зустрічався з Бенедиктом XVI. 25 хвилин вони розмовляли один на один німецькою мовою (деталі не розголошуються), вся аудієнція протривала близько 40 хвилин. Як подарунок Папа Римський отримав двотомник Католицької енциклопедії російською мовою і ікону “Святитель Миколай Чудотворець”, виконану в стилі палехської лакової мініатюри. Путіну була вручена старовинна гравюра із зображенням собору Св. Петра і золота медаль понтифікату. Зустрічі Папи з Путіним передували протести в пресі, з вимогою «не приймати главу кривавого режиму».

 

30. НП на аудієнції. Невідомий стрибнув до Папи

6 червня 2007 молодий німець в стані психозу переліз через огорожу в ході генеральної аудієнції і стрибнув до папамобіля, намагаючись дістатися до Папи. В ході затримання чинив опір. Офіційний Ватикан не надав значення інциденту і відправив затриманого на медичне обстеження.

 

31. Папа дозволяє «стару» месу. Власною волею

7 липня 2007 Бенедикт XVI підписує документ motu proprio (лат. «власною волею»), що знімає обмеження на служіння так званої «триденської» меси. Цей акт відкриває дорогу до возз’єднання з лефевристами (католицькими розкольниками). Хоча його появу давно передбачали, були побоювання, що консервативний крок Папи приведе до нового розколу, деякі «реформісти» погрожували покинути Церкву. Проте ретельні формулювання документу задовільнили всіх, таким чином Бенедикт XVI перейшов до активної фази боротьби з схизмою.

Документ “Summorum Pontificum” російською мовою

MOTU PROPRIO про традиційну, Триденську літургію

Відпустка 2007: Лорендзаго ді Кадоре 9-27 липня

 

32. Звільнення південно-корейських заручників. Боротьба за падре Боссі

Літо 2007 знаменується звільненням заручників, про яких відомо, що їх долею займався Папа. 19 липня 2007 в Афганістані бойовики руху “Талібан” захопили в заручники 23 громадян Південної Кореї, з них приблизно 15 жінок (заручники – члени однієї з християнських спільнот). Вимоги талібів – виведення військового контингенту Південної Кореї з Афганістану і обмін заручників на бойовиків, що сидять у в’язницях. 25 липня – переговори провалилися, бойовики вбивають двох заручників. 29 липня Папа Римський звертається із закликом: «щоб автори таких злочинних діянь утрималися від спричинення зла і повернули свої жертви неушкодженими.» Переговори поновлюються, через місяць заручників починають звільняти і 3 вересня вони повертаються додому.

Того ж літа Бенедикт XVI бореться за звільнення захопленого на Філліпінах священика падре Боссі, захопленого 10 червня по дорозі до церкву бойовиками “Ісламського фронту Моро”. Священик провів в полоні 40 днів, звільнений 19 липня. «Папа багато молився про звільнення падре Боссі, і зараз він дуже щасливий», – передав слова Папи Римського прес-секретар Святого Престолу.

 

33. Візит до Австрії. Християнське коріння Європи

7-9 вересня Папа відвідує Відень і гірське святилище Діви Марії – Маріацелль. “Ваша Святосте! В особі Австрії ви можете розраховувати на активного партнера…” – оголосив президент Хайнц Фішер, приймаючи Папу в 700-річному імперському палаці Хофбург. У відповідь в промові Папа закликає «Не дозволити, щоб одного дня в цій країні про християнство говорили одні лише камені!» Окрім іншого, в програмі Бенедикта XVI молитва біля меморіалу єврейських жертв і меса у віденському катедральному соборі Св. Стефана (де колись працював Моцарт).

 

34. Папа призначає нового архиєпископа в Москві

21 вересня 2007 Бенедикт XVI призначає нового архиєпископа на катедру в Москві (архиєпархія Божої Матері), ним став італієць Паоло Пецці, що був до того ректором семінарії в Петербурзі. Митрополит Тадеуш Кондрусевич переведений в Білорусію. Єпископська хіротонія о. Паоло Пецці відбулася 27 жовтня 2007.

 

35. Літургійний переворот у Ватикані

1 жовтня 2007 Римський Папа змінює церемоніймейстра. До останнього часу служби Понтифіка організовував монс. Пьеро Маріні, що служив ще при Івані Павлові II, потужний співробітник, якого критикують за зайвий креатив і «багату уяву», несумісні з духом літургії. Йому на зміну обирається однофамілець – Гвідо Маріні, фахівець в області канонічного права, доктор папського Латеранського університету. Він виглядає не так солідно, як «Маріні I», але його діяльність значно перетворить найближчими роками подобу папських церемоній. Службовий дебют Гвідо Маріні відбувся 25 листопада 2007 на месі піднесення в сан нових кардиналів (тут же спливла і була вдягнена Папою мітра 19 століття).

 

36. Папа і 300 духовних лідерів

21 жовтня 2007 Бенедикт XVI зустрічається в Неаполі з 300 лідерами релігій зі всього світу християнами, євреями, мусульманами, буддистами, зороастрійцями і ін. Серед іменитих учасників архиєпископ Кентерберійський Роуен Вільямс; головний ашкеназький рабин Ізраїлю Йона Мецгер; Вселенський Патріарх Варфоломей I. (Лідери з’їхалися для роботи на конференції, в якій Папа не бере участь.)

 

37. Король Саудівської Аравії вперше у Ватикані

6 листопада 2007 Вперше в історії Папу Римського відвідує король Саудівської Аравії. Його Величність Абдалла Бін Абдулазіз Аль Сауд сам просив Бенедикта XVI про цю аудієнцію. «Папа надав королеві гарячий прийом, – повідомляють журналісти, присутні при зустрічі. – Бенедикт XVI вийшов назустріч гостю і потиснув обидві руки саудівського монарха.» Ватиканська газета Osservatore Romano підкреслює, що завдяки королеві Абдаллі Саудівське королівство «набуло останніми роками важливу роль посередника в конфліктах Близького і Середнього Сходу». Король подарував Папі меча в піхвах із золота, прикрашений коштовними каменями.

 

38. Друга енцикліка. «Врятовані надією»

30 листопада 2007 оприлюднена друга енцикліка Бенедикта XVI – про надію Spe Salvi. Папа спочатку демонстрував, що вважає надію однією із основних цінностей, а втрату людиною (і людством) надії причиною бід сучасності. У енцикліці він аналізує надію як явище, її історичний, культурологічний і філософський аспекти; і все це для того, щоб знайти її в конкретній реальності.

Енцикліка SPE SALVI

 

39. Майбутній Патріарх Московський у Папи

7 грудня 2007 митрополит Кирил добивається особистої аудієнції у Бенедикта XVI. Він залагоджує з Папою питання про глобальний з’їзд всіх релігій (Всесвітній релігійний саміт в Москві 3-5 липня), організацією якого зайнятий в той момент митрополит. Кирил просить, щоб Католицьку Церкву представляли не російські католики, а ватиканська делегація, але без Папи. Відповідно до чуток, Папа був злегка здивований, але прохання задовольнив, направивши на з’їзд кардиналів-любителів православної церкви, а також подарував майбутньому Патріархові Всія Русі золотий хрест.

 

40. Скандал №3. Італійський університет La Sapienza проти Папи Римського

На початку 2008 року Бенедикт XVI був запрошений відкрити академічний рік в римському університеті La Sapienza. Папа-професор, що викладав в провідних ВНЗ Німеччини більше 30 років, з радістю погодився приїхати на відкриття 17 січня 2008 і виступити з промовою. Вже і промову написав, але 14 січня 67 викладачів «La Sapienza» надіслали ректорові відкритий лист, в якому пригадали промову, сказану Рацінгером 18 років тому («Криза віри в науку»), коли він торкнувся теми процесу над Галілеєм. Вони назвали Папу «реакційним теологом», погляди якого «ображають і принижують» вчених. Незадоволені також розкритикували нову енцикліку Бенедикта XVI «Spe Salvi». Група студентів і викладачів вийшла на вулиці в карикатурних масках, що пародіюють Папу, і гаслами «Ворогові Галілея тут не місце». Поліція оточила університет, побоюючись масових безладів.

Бенедикт XVI засмучений і збентежений, 16 січня Ватикан скасовує візит. Того ж дня на генеральну аудієнцію прибуває «група підтримки» – близько двох тисяч студентів інших ВНЗ з підбадьорюючими плакатами. А 21 січня на недільну молитву збирається вже більше 10 тисяч, вся площа перед собором Св. Петра повна молоді. Бенедикт XVI пояснює ситуацію: «Як ви знаєте, я із задоволенням прийняв люб’язне запрошення виступити… На жаль, як відомо, ситуація, що склалася, зробила неможливою мою присутність на церемонії.» Папа дякує всім присутнім. «Як професор, – так би мовити, заслужений, такий, що побачив за своє життя немало студентів, – я закликаю всіх вас… завжди поважати думку інших і шукати у дусі свободи і відповідальності істину і добро.» Цікаво, що саме кардинал Рацінгер був ініціатором процесу церковної реабілітації Галілея, за що в його честь назвали астероїд.

Промова кардинала Рацінгера про Галілея

Шукати істину в дусі свободи (до зібраних після скасування візиту)

Університет і Папа – відчуття істини (непроголошена промова для La Sapienza)

 

41. Загибель іракського єпископа

29 лютого 2008 був викрадений, а потім звірячо вбитий халдейський архиієпископ північноіракського міста Мосул Паоло Фарадж Рахо. Цього заручника Папа не встиг, або не зміг відстояти, викрадачі не з’явилися, було знайдено лише тіло. Бенедикт XVI відслужив заупокійну службу в палацовій каплиці, а потім в жорсткій формі зажадав припинення війни: “Припиніть кровопролиття, припиніть насильство, припиніть ненависть в Іраку!”

Папа сказав – баста! дивитися на відео 1.7 мб

 

42. Візит до Америки. Папа в ООН. Зустріч з жертвами педофілії

15-20 квітня 2008 Бенедикт XVI вирушає з візитом до США, і це одна з найяскравіших і емоційніших поїздок в його списку. Він відвідує Нью-Йорк і Вашингтон: відзначає свій день народження в Білому домі (81 рік), на Південній галявині президент Америки Джордж Буш з дружиною і гостями співає для нього «Happy birthdаy». Бенедикт XVI здійснює уклінну молитву на місці падіння веж-близнюків Ground Zero, потім благословляє тих, що вижили, а також поліцейських і рятувальників.

18 квітня Бенедикт XVI виголошує промову в ООН. Вперше Папа зустрічається з жертвами сексуальних скандалів і вислуховує їх історії. «Зустрічі Папи з жертвами педофілії з боку священиків судилося стати однією із найзнаменніших сторінок понтифікату.» – пишуть газети. У ефірі CNN учасники зустрічі діляться своїми враженнями: «Зустріч з Папою пройшла «без цензури»: «Ніхто не вказував нам, що ми можемо говорити, а що ні. Папа перш за все вибачився, і це було вражаюче. Тепер у мене знову є надія».» Це перше вибачення Папи за все його правління. Приємною подією став неофіційний візит в синагогу Нью-Йорка, де Папі виявили гарячий прийом. Головний рабин Артур Шнайер подарував йому посуд для пасхального седеру, пізніше рав Шнайер неодноразово бував у Ватикані.

 

43. Прогулянка з Бушем

13 червня 2008 президент США Джордж Буш наніс Бенедикту XVI візит у відповідь. У подяку за американське свято, Папа запросив президента на безпрецедентну дружню прогулянку по ватиканських садах.

Буш в Ватикані: сценарій сюрпризів і злі папуги

 

44. Папа і Патріарх читають символ віри

29 червня 2008 року Патріарх Константинополя по-запрошенню Бенедикта XVI досить активно бере участь в папській месі у Ватиканській Базиліці. Варфоломей I благословляє народ євангелієм (причому латинським, а Папа – грецьким), виголошує проповідь, уділяє благословення в кінці Меси, потім спускається з Папою в крипту до могили апостола Петра. Також Бенедикт XVI і Варфоломей I читають хором Нікейсько-константинопольський символ віри грецькою мовою. На тому ж богослужінні новий католицький митрополит Москви Паоло Пецці отримує паллій – знак влади митрополита.

 

45. Візит до Австралії. Екзотика

12-21 липня 2008 Папа їде до Сіднея для участі в XXIII Всесвітньому дні молоді. Найтриваліший, найбільш дальній і театралізований візит Бенедикта XVI закордон. Перші дні Папа проводить поза містом, звикаючи до часового поясу, і його відвідує делегація сіднейського зоопарку з тваринами. 17 липня відбувається офіційне прибуття Папи до Сіднея – кораблем по морю Тасманії з кортежем з яхт і скутерів. Заходи мають відтінок колоніального шику у поєднанні з аборигенською екзотикою. 18 липня він відкриває молитвою спектакль Хресної дороги, повідомляються, що трансляцію цього дійства у всьому світі дивилося близько 500 мільйонів осіб. Того ж дня Папа снідає з 12 молодими людьми з різних країн, в суботу 19 липня він красиво освячує вівтар в місцевій церкві. Нічні чування на іподромі Рендвік і недільна меса стають кульмінацією свята; дорога додому займає 20 годин, за які Папа пролетів 16 тисяч кілометрів.

відпустка 2008: 28 липня-11 серпня Больцано-Брессаноє (Бріксен)

 

46. Пізня відпустка в Південному Тиролі

У зв’язку із візитом до Австралії Папа пересунув терміни свого літнього відпочинку. З 28 липня по 11 серпня він проводить відпустку в Больцано-Брессаноє (Бріксені), в Південному Тиролі, на батьківщині своєї матері. У будівлі місцевої семінарії Йосиф Рацінгер часто зупинявся до обрання, і тепер воно знову в його розпорядженні.

 

47. Звільнена Інгрід Бетанкур у Папи

1 вересня 2008 звільнена заручниця Інгрід Бетанкур (колишній кандидат в президенти Колумбії) обнімала Папу Бенедикта XVI і говорила йому, які емоції вона переживала, коли почула по радіо, як Папа закликав до її звільнення з шестирічного полону.

 

48. Візит до Франції. Париж і Лурд

12-15 вересня 2008 Папа здійснив 10-й міжнародний візит, відправившись до католицької святині у Франції – місця об’явлення Матері Божої в Люрді, яке вважається чудотворним. Скептично налагоджені французи з прибуттям Папи проявили надлишковий ентузіазм, всі рухи Понтифіка по Парижу супроводжувалися натовпами. Він відправив службу в катедральному соборі Нотр-дам, і красиву месу на еспланаді біля Будинку Інвалідів. Відвідує президента Саркозі, в обміні промовами вони піднімають тему «позитивної світськості».

До Люрду Папа приїжджає як паломник, проходячи святими місцями, бере участь в завершенні факельного ходу і служить ще дві меси, завершальну в понеділок для хворих. Окремо говорить з єпископатом. Приїзд Папи несподівано пробуджує у Франції відчуття «старшої дочки Церкви», зростає кількість французьких паломників до Святого Престолу, а голос священиків і єпископів регіону частіше лунає на користь і навіть на захист Папи, що незабаром виявляється актуальним.

 

49. Сонячні батареї на даху Ватикану

29 вересня 2008 на даху залу Павла VI (Нерві), де відбуваються загальні аудієнції Папи Римського, інженери починають вмонтовувати 2700 модулів сонячної батареї. Компанія SolarWorld з Бонну рік вмовляла Ватикан прийняти в подарунок цей амбіційний проект. Нарешті Бенедикт XVI, що вже отримав прізвисько «папа-еколог», не встояв. «Безперервно працююча станція може заощадити за два тижні 70 тонн нафти і уникнути вироблення 200 тонн вуглекислого газу» – повідомляє Associated Press. Збереження світових енергоресурсів стало одним з пріоритетів німецького Папи, після свого обрання в 2005 році він критикував «незбалансоване використання енергії» в світі. Крім того, він підкреслив, що погіршення екології зробило «життя бідних людей особливо нестерпним». Батареї успішно запрацювали 26 листопада 2008, коли в залі пройшла перша «сонячна» аудієнція.

 

50. Рабин і Патріарх вперше на Синоді єпископів

З 5 по 26 жовтня у Ватикані пройшла чергова асамблея Синоду єпископів на тему «Слово Боже в житті і місії Церкви». Вперше на Синоді було надано слово нехристиянину: Шеар-Яшув Коен, головний рабин Хайфи, виступив перед католицькими єрархами в понеділок 6 жовтня з питання інтерпретації Писання в юдаїзмі. Крім того, промову на Синоді виголосив Патріарх Варфоломей I, ради чого Папа 18 жовтня відслужив спеціальну вечірню.

 

51. Ватикан стане першою державою з «нульовою емісією» вуглецю

Очікується, що в листопаді одна з екологічних ініціатив Ватикану отримає свій розвиток в Угорщині. Приблизно 125 000 дерев буде висаджено на 150 гектарах біля угорської річки, щоб компенсувати вуглецеву емісію ватиканської держави. Проект запропонований угорською фірмою Klimafa і американською Plankton. Вирішено створити в Угорщині лісову зону, яка була б в змозі поглинати кількість вуглекислого газу, еквівалентного тому, яке викидає в атмосферу Ватикан. Таким чином Ватикан став би першою державою, що досягла «нульової емісії» діоксиду вуглецю. Тоді як цей гучний проект принесе велику користь для ділової репутації обох фірм, Ватикан розглядає його як спосіб заохотити католиків «робити більше» для захисту довкілля.

 

52. Скандал «тропічних лісів» (№4). Секс-меншини ображаються на Папу

22 грудня 2008 Бенедикт XVI в промові до римської курії порушив «гендерне» питання. Папа виступив за те, щоб «порядок творіння дотримувався». Він рекомендує перечитати енцикліку Humanae vitae, де «Папа Павло (VI) хотів захистити любов – від сексуального споживача, майбутнє – від претензії на винятковість сьогодення, а природу людини – від маніпуляцій». «Тропічні ліси, поза сумнівом, потребують нашого захисту, – говорив Бенедикт XVI – Але на не менший захист заслуговує людина як створіння, в яке вписано послання, що не перечить нашій свободі, але що є її умовою.» Заява Папи надзвичайно образила геїв та інші секс. меншини, особливо їх зачіпив образ тропічних лісів. Заголовки того часу: «Папу Римського, що порівняв гомосексуалізм із зміною клімату, звинуватили в гомофобії», «Папа Римський зіпсував свято гомосексуалістам і лесбіянкам», «Громадська думка: Папа Римський перейшов всі допустимі межі». У ЗМІ ведеться хроніка протестів правозахисних ЛГБТ-групп зі всього світу.

Небо разірвалось, і це робить землю світлою

передріздвяне звернення до Римської курії

 

53. Папа передбачив прийдешню кризу?

В кінці 2008 року світова громадськість з подивом дізналася, що вже більше 20 років тому Папа передбачив прийдешню фінансову кризу. Основою для сенсації послужила промова кардинала Рацінгера, виголошена в 1985 році на симпозіумі “Церква і економіка у відповідальності за майбутнє світової економіки”. Текст був потім опублікований в міжнародному богословському журналі “Communio”. Проте в промові кардинала присутня швидше аналітика, ніж пророкування.

Ринкова економіка і етика – текст промови

 

54. Ватиканський канал на YouTube

23 січня 2009 презентована нова ініціатива Центру Телебачення Ватикану (CTV) і Радіо Ватикану, спільно з компанією Google. В держави з’являється свій канал на популярному відео-сервісі YouTube. «Оголошений договір з Google, має на меті забезпечити постійну присутність Папи в мережі» – повідомляє «Оссерваторе Романо». Папа «прийшов до цього рішення саме тому, що хоче зустрічатися з людьми, там, де вони знаходяться – цитує газета слова президента Папської ради із ЗМІ – Ця можливість була викладена Бенедикту XVI, і він з радістю прийняв ідею.»

 

55. Послання Папи Римського про Інтернет

24 січня 2009 Бенедикт XVI видає послання про Інтернет і кіберпростір, звертаючись до «цифрового покоління». Папа позитивно розцінює нові можливості комунікації, при цьому нагадуючи: «…ті, хто працюють у сфері виробництва і поширення змісту нових засобів, не можуть не відчувати себе зобов’язаними поважати гідність і цінність людської особи.» Папа говорить про необхідність «уникати поширення… слів і зображень, що ображають людину, виключити все, що веде до розпалювання ненависті і нетерпимості, принижує красу і інтимність людської сексуальності, експлуатує слабких і беззахисних.» І відзначає, що «буде сумно» якщо дружба on-line повністю витіснить стосунки в реальності. Послання викликає інтерес молодіжної аудиторії.

Бенедикт XVI про Інтернет. Який великий потенціал

 

56. Бенедикт XVI знімає відлучення з єпископів-лефевристів

24 січня 2009 Бенедикт XVI знімає відлучення від церкви з чотирьох єпископів – послідовників Марселя Лефевра (традиціоналіста і противника реформ Другого Ватиканського Собору). У 1988 році ці єрархи були рукопокладені Лефевром без дозволу правлячого Папи (Івана Павла II), і були покарані відлученням. На даний час вони очолюють ціле крило розкольників Католицької Церкви – «лефевристів» або «товариства Пія X» (FSSPX). Таким чином Бенедикт XVI як первосвященик вдається до заходів заради припинення схизми, і товариства традиціоналістів тут же виразили Папі “синівську вдячність” за “цей відважний крок”.

Відомо, однак, що примирення залежить не лише від Папи, суспільство повинне відступитися від своїх крайніх вимог (відміна рішень Вселенського Собору і ін.). Лідером найбільш непримиренної групи всередині «лефевристів» є британський єпископ Річард Вільямсон.

 

57 Скандал № 5. Справа Вільямсона «заперечувач Голокосту»

Одночасно із зняттям відлучення, мас-медіа згадують інтерв’ю єпископа Вільямсона шведському телебаченню місячної давності. Вільямсон заявив: «Я переконаний, що газових камер не існувало», також, на його думку, кількість жертв Голокосту була значно менша і його масштаби значно перебільшені. Громадськість вибухає. «Бенедикт XVI реабілітував єпископа, котрий заперечує Голокост», «Бенедикт ХVI повернув в лоно церкви єпископа-антисеміта», «Ватикан знову образив євреїв», «Папа розкриває єврейську рану». Від Бенедикта XVI вимагають відлучити вказаних єпископів наново. Єпископи Німеччини і Австрії, навіть колишні учні і друзі Рацінгера кардинали Шенборн і Майснер відкрито виражають своє обурення. Кацлер Німеччини Ангела Меркель звертається до Папи з претензією і проханням «надати пояснення», її підтримує Центральна рада євреїв в Німеччині.

Прес. секретаріат Ватикану роз’яснює позицію Папи по Голокосту, потім Папа сам підтверджує її 28 січня на загальній аудієнції і 12 лютого в промові до єврейської делегації: «Я хочу виразити повну і беззастережну солідарність з єврейським народом»….«Ненависть і презирство до чоловіків, жінок і дітей, що виявилися в трагедії Голокосту, стали злочином проти Бога і людства. Це повинно бути зрозуміло всім…». Але нікому не зрозуміло.

«У інтерв’ю агенції Рейтер нобелівський лауреат Елі Візель підкреслив, що “своїм недоречним рішенням глава католиків підтримав найбільш вульгарний вид антисемітизму”.» – повідомляє АЕН. Пристрасті розжарюються: «Головний раввинат Ізраїлю заморозив стосунки з Ватиканом», а всі пам’ятають, що на травень запланований візит Понтифіка в країну, так чи відбудеться він?

Справа доходить до того, що на захист Бенедикта XVI починають вступати розсудливі євреї. “Спасибі за розуміння нашого болю і туги, і за Вашу непохитну солідарність з єврейським народом, а також за засудження заперечення Голокосту”, – заявив рабин Артур Шнайер від імені Конференції президентів головних американських єврейських організацій. «Невже не можна було дати цьому Папі, – який, як ми знаємо, разом зі своїм попередником, є, ймовірно, найчутливішим з Пап до тем антисемітизму, Голокосту і стосунків з юдаїзмом і з євреями, – трохи спокою, оскільки він намагається зцілити свою спільноту?» – запитує рабин Ірвін Кула, письменник і президент CLAL.

“Жоден еврей не міг би вимагати від Папи більшого”

Американський равин зазначає: Атаки євреїв проти Папи неадекватні

 

58. Візит до Капітолія

9 березня 2009 року Папа відвідує Капітолій, виступає перед сенаторами і милується з балкона руїнами античного форуму.

 

59. Лист до єпископів. Папа ліквідовує скандал

11 березня Бенедикт XVI звертається з відкритим листом до католицьких єпископів, «Я надіюся таким чином сприяти миру в Церкві”, – підкреслює Папа. Він пояснює основу свого рішення щодо «лефевристів» і розбирає ситуацію зі «справою Вільямсона»

«Несподіваною пригодою став для мене той факт, що випадок Вільямсона наклався на відміну відлучення. – пише Папа. – Стриманий жест милосердя по відношенню до чотирьох єпископів, рукопокладених належним чином, але незаконно, раптом здався чимось абсолютно іншим: як відмова від примирення між християнами і юдеями.»

Суворо розбираючи і визнаючи невдачі, допущені різними церковними відомствами, Бенедикт XVI педантично прояснює «позитивне значення, а також межі застосування указу від 21 січня 2009 року» (про зняття відлучення) і тут же ставить запитання, а «чи був цей захід необхідним?»

Папа жалкує, що «покірливий жест протягнутої руки викликав стільки шуму, перетворившись, тим самим, в протилежність примирення». Але чи «Можна залишатися абсолютно байдужим до спільноти, в якій перебувають 491 священик, 215 семінаристів, 6 семінарій, 88 шкіл, 2 університети, 117 монахів, 164 монахинь і тисячі вірних? – запитує Папа – Ми дійсно повинні спокійно дивитися, як їх відносить все далі від Церкви?… Що з ними буде потім?» Бенедикт XVI визнає, що слова апостола Павла про «гризіть та їжте один одного» актуальні для сучасної Церкви «як вираз неправильно протлумаченої свободи.» На закінчення, Папа дякує численним єпископам і вірним, «які в цей час подарували мені хвилюючі знаки довіри і любові, і перш за все завірили в своїх молитвах.»

Лист Папи до єпископів подіяв як холодний душ і поставив крапку в «справі Вільямсона», що тягнулася півтора місяці. Нападки змінилися хвилею захоплення, а газети наповнилися жалості і заговорили про «самоітність Папи».

Що з ними потім буде? (Лист, яким Папа ліквідував скандал)

 

60. Скандал № 6. Справа Вагнера

Паралельно зі «справою Вільямсона», розгорається інший скандал. 31 січня 2009 за рішенням Папи новим допоміжним єпископом Лінца стає Герхард Марія Вагнер – консервативний священик, відомий двома висловами. У 2001 році він побачив в книгах про Гарі Поттера ознаки сатанізму, а в 2005 оголосив, що ураган “Катріна” став божою карою за аморальну поведінку мешканців Південного Орлеану. Внаслідок цього, призначення Бенедикта XVI піддалося жорсткій критиці в ЗМІ, а сам Папа – громадському осуду. «Як можна таку людину призначити єпископом? – вигукують чиновники, священики різних країн і люди з вулиці – Він сіє ворожнечу». «Здається, церква перетворюється на ток-шоу» – зазначає ватиканіст, оглядач Il Giornale Андреа Торніеллі. Представники РПЦ висловили свою думку в тому сенсі, що не бачать криміналу в словах священика, навпаки, він викликає у православних єреїв симпатію своєю принциповою позицією. Тим не менше, 2 березня 2009 Бенедикт XVI звільняє Герхарда Вагнера від обов’язків ухваленої посади. Папа виглядає втомленим.

 

61. Візит до Камеруну і Анголи. Африканський тріумф

17-23 березня 2009 Бенедикт XVI вперше вирушає на Африканський континент і відвідує дві країни: Камерун і Анголу. Симпатії Ратцингера до Африки відомі, ще не будучи вибраним, він один з небагатьох готував в наступники Івану Павлу II чорного кандидата (кардинала Френсіса Арінзе). По дорозі в літаку Папа дав інтерв’ю журналістам, і його запитали про знамениту останнім часом «самотність Папи» – «Ви дійсно відчуваєте себе самотнім?» Папа посміявся, запевнив, що нічого такого він не відчуває і їде до Африки «з величезною радістю.» Через жару і насичену програму візит виявився фізично виснажливим, але ефектним. На завершальній месі в Луанді зібралися близько двох мільйонів людей.

 

62. Скандал №7 «Презервативний»

В інтерв’ю 17 березня по дорозі до Африки, відповідаючи на питання про СНІД, Бенедикт XVI заявив, що «цю драму неможливо подолати за допомогою поширення презервативів, які, навпаки, збільшують проблему. Рішення може бути лише подвійним: перше – це гуманізація сексуальності, і друге – справжня дружба із страждаючими… здатність страждати…, залишаючись поряд з ними у випробуваннях.» Це, на думку Папи, і повинна робити Церква.

Слова Папи викликали запеклий опір, в мас-медіа піднялася хвиля: «Папу Римського можуть звинуватити в СНІДофашизмі», «Іспанія відповіла на заяву Папи відправкою на Чорний континент мільйона презервативів», «Натовпи обурених парижан пікетують Нотр-дам, акції протесту пройшли в інших містах Європи», «Міністр освіти Франції Ксав’є Даркос розцінив вислови Папи як “злочинні”», «”Цей Папа Римський тепер представляє справжню проблему” – говорить мер Бордо», Бельгійський парламент направляє до Ватикану протест і пропонує вважати «вислови понтифіка “злочином проти людства”»

Федеріко Ломбарді, керівник ватиканської прес-служби, в інтерв’ю для агенції ZENIT повідомив, що «Папа не дуже засмучується через бурю, що піднялася в ЗМІ у зв’язку із його висловлюванням про презервативи і СНІД, зробленому минулого місяця на борту літака, що летів в камерунську столицю Яунде… вчинки Папи і його найближчих соратників не залежать від ступеня отруйності, з якою реагують на них політики і журналісти… У Папи є дуже зрозуміле послання духовності і примирення, яке він хоче передати світу”, – так що як би його не лаяли, Папа від цього «не втратив сон ». З боку православної церкви в Росії пролунали оплески. «Ми вважаємо, що Папа Бенедикт XVI дає хороший приклад людини, яка не боїться бути неполіткоректним, критикованим, але він вважає головним своїм обов’язком говорити те, чого навчає його Церква» – заявив новий голова ОВЦС єпископ Волоколамський Іларіон.

Що саме сказав Папа про СНІД і презервативи (Африка, інтерв’ю в літаку)

 

63. Папа їде в зону землетрусу Абруццо

28 квітня 2009 Бенедикт XVI відвідав регіон, що постраждав від руйнівного землетрусу в ніч на 6 квітня. Понтифік побував в стертому з лиця землі селі Онна і проїхав по місту Аквіла, зустрічаючись з жертвами. Сильно прозвучали його особливі молитви і слова розради.

 

64. Перша сотня висвячувань

3 травня 2009 Бенедикт XVI висвячує чергову порцію священиків. Таким чином, за 5 років особисто Папою поставлено 106 нових пресвітерів.

Хроніка висвячувань:

2005 – 21 (15 травня)

2006 – 15 (7 травня)

2007 – 22 (29 квітня)

2008 – 29 (27 квітня)

2009 – 19 (3 травня)

 

65. Візит-паломництво в Святу Землю. Йорданія, Ізраїль, Палестина

8-15 травня 2009 року відбувся довгожданий візит Папи Римського на Близький Схід. За вісім днів Бенедикт XVI об’їхав три країни, відслужив 4 великих меси з народом, виголосив 29 публічних промов. У Йорданії, вперше в історії, Папа Римський відправив месу на території арабської держави. Також Папа відвідав всі ключові біблійні точки регіону – від гори, де похоронений пророк юдаїзму Мойсей і місця хрещення Ісуса, до храмової Стіни Плачу і Гробу Господнього. Кульмінацією візиту стала безмовна молитва на колінах біля Голгофи.

Понтифіка тепло приймали глави держав: король Абдалла II (Йорданія), президент Шимон Перес (Ізраїль) і президент Абу Мазен (Палестинська Автономія). Несподіванкою стала агресивна позиція, яку зайняли ізраїльські ЗМІ особисто проти Папи Бенедикта. Від нього знову не дочекалися вибачень за недосконалість миру, винищування євреїв і Середні віки. Отже частина рабинів і представники інтелігенції бурхливо виразили у пресі свою незадоволеність і розчарування. Втім, сам Папа негативною пресою засмучений не був, а радів святим місцям і готовністю багатьох до діалогу. Одним з “найсумніших видовищ” свого візиту Папа назвав загороджувальну стіну між Ізраїлем і палестинськими територіями.

Впродовж всієї поїздки Бенедикт XVI молився про мир для Святої Землі, підтримав ідею окремої держави для палестинців і наполегливо запропонував реалізувати концепцію компромісу “дві країни для двох народів”. “Давайте розірвемо порочне коло насильства ” – закликав Папа. 20 травня глава Служби загальної безпеки Ізраїлю (ШАБАК) Юваль Діскін заявив, що в подальшому будівництві “стіни безпеки” більше немає необхідності.

 

66. Папа дає старт Року Священства

19 червня урочистою вечірньою у ватиканській Базиліці Папа відкриває новий тематичний рік, присвячений священству і священикам. Подія приурочена до 150-ліття смерті св. Івана Марії Віаннея, який став святим, пропрацювавши все життя в сільській парафії в Арсі (Франція). «Церква потребує святих священиків» – сказав Папа, запланувавши цілий спецкурс. Безліч промов наступного року присвячені духовенству.

 

67. Третя енцикліка: «Милосердя в істині»

7 липня опублікована нова енцикліка Бенедикта XVI, що була названа «антикризовою». Традиційно вона названа за першими словами: Caritas in veritate – “Милосердя в істині”. В своєму новому посланні Понтифік звернувся до соціальної тематики, піднятої в 1967 році в знаменитій енцикліці його попередника Павла VI Populorum Progressio (“Про прогрес народів”). У 150-сторінковому посланні Папа наполягає, що “необхідне нове економічне планування, яке переглянуло б розвиток, додавши йому глобального характеру, грунтуючись на етичному фундаменті відповідальності перед Богом і перед людиною, як Божим творінням “, тому що “в умовах глобалізації, що розвивається, загальне благо і зобов’язання на його користь не можуть не стати справою всієї великої сім’ї людства”

Відпустка 2009: Валле Д’Аоста 13 липня-29 липня

 

68. Перша серйозна травма. Папа зламав руку

Бенедикт XVI відправився відпочивати в альпійське містечко Валле Д’Аоста, де він планував в маленькому шале з видом на Монблан закінчити роботу над книгою. Але через три дні 17 липня світ облетіла тривожна новина. «Папа Римський госпіталізований сьогодні вранці після нічного падіння в своїх апартаментах.» До 10 години у супроводі особистого секретаря Георга Генсвайна, Бенедикт XVI прибув на машині з Ле Комбе в лікарню “Умберто Паріні” у Валле д’Аоста, і сам дійшов до пункту швидкої допомоги. Рентген показав закритий перелом правого зап’ястя. За словами очевидців, Папа наполягав на тому, щоб відстояти загальну чергу в травмпункт.

Інформ. агентства ведуть моніторинг в екстрених випусках: «Папа Римський знаходиться в палаті першої допомоги і не демонструє занепокоєння, навпаки, він посміхається і просить вибачення за «метушню», яку мимоволі спровокував.» Нарешті, вирішено провести операцію. У праве зап’ястя Папи під місцевим наркозом вставлено два стержні (штифти), зверху накладений гіпс, операція зайняла біля півгодини. На сходах регіональної лікарні в Аості Папа Римський з’явився під оплески туристів і хворих. “Все добре!” – сказав Папа журналістам і помахав лівою рукою.

 

69. Важка відпустка 2009

У зв’язку з травмою довелося відмінити гру на роялі і обмежити прогулянки. Папа вчиться їсти лівою рукою, але більше всього Бенедикта XVI засмучує неможливість тримати ручку. «Потреба писати – невід’ємна частина життя Рацінгера» – відзначали німецькі єпископи ще при його обранні. Проте, Папа зберігає весь робочий розклад: 19 липня, через два дні після операції він їде в сусідню єпархію Романо Канавезе, і 24 липня в гіпсі служить вечірню. На питання про болючі відчуття він посміхається: «Трохи страждання не пошкодить».

 

70. Бенедикт XVI молиться за жертв аварії на Саяно-Шушенській ГЕС

Папа Римський Бенедикт XVI глибоко засмучений трагедією, що сталася в результаті аварії, на Саяно-Шушенській гідроелектростанції. “Він запевняє в тому, що молитовно перебуває з членами сімей, яких спіткало горе, з пораненими і всім народом Росії”, – говориться в посланні з Ватикану.

 

71. Папі Римському зняли гіпс в медпункті Апостольського палацу

Вранці в п’ятницю 21 серпня з правої руки Бенедикта XVI зняли гіпсову пов’язку і фіксуючий пристрій, встановлений в лікарні Валле д’Аости. Операція пройшла в медпункті Апостольського палацу в Кастельгандольфо, який був з цієї нагоди спеціально обладнаний. Як повідомив особистий лікар Папи Патріціо Поліска, рентгенівський знімок показав, що кістки зрослися, і «в цілому, результат можна назвати оптимальним». За минулий «відпускний» місяць Папа, знаходячись в гіпсі, провів 12 публічних заходів, благословляючи віруючих правою рукою, і лише іноді, через набряк, надягав масивний папський перстень на ліву.

 

72. Бенедикт XVI закінчує роботу над книгою

Хоча він зламав зап’ястя влітку 2009, але продовжував працювати у відпустці над другою частиною своєї книги “Ісус з Назарету” і диктував поправки до неї. Як повідомив представник Ватикану, книга вийде з друку і з’явиться у продажу весною 2010 року. Тим часом в Аугсбурзі видана повна (на даний момент) бібліографія. Список праць Йосифа Рацінгера зайняв 440 сторінок і названий коротко: «Робота» (Das Werk).

 

73. Візит до Чехії – успіх

26-28 вересня 2009 Бенедикт XVI відвідав Прагу і околиці. Похмурі прогнози про візит до «найбільш атеїстичної держави Європи». Бенедикта XVI не бентежить, що прибічників Католицької Церкви в Чехії небагато, бо “зазвичай саме творчі меншини визначають майбутнє”. Також Понтифік задоволений, що його енцикліка породила жваві дискусії. Він ставив за мету заохотити і мотивувати пошук нових моделей “для відповідальної економіки” і це йому вдалося. Чехія зустрічає Папу з сердечною пошаною, до нього прислухається культурна еліта.

Президент Вацлав Клаус був присутній на обох богослужіннях Бенедикта XVI в Чехії, а також відвідав його зустріч з діячами науки і культури в залі Владислава в Празькому Граді в неділю. Таким чином, президент брав участь в 6 публічних подіях триденного візиту, і на церемонії прощання в аеропорту виголосив чудову промову.

 

74. Другий новий посох – іменний, власний

28 листопада, на першій вечірній Адвенту, Папа обновив посох, який був виготовлений спеціально для нього. До цього він користувався пасторалами своїх попередників Івана Павла II і Пія IX. Посох має довжину 184 сантиметри і важить 2 кілограми 530 грамів. Церемонійместер запевняє, що новий посох Папи легший і зручніший у використанні.

 

75. У Папи в гостях президент РФ Медведєв. Повноцінні дип. стосунки

Увечері 3 грудня президент Росії Дмітрій Медведєв вперше відвідав Ватикан. 15 хвилин Бенедикт XVI і російський лідер розмовляли в приватній бібліотеці Понтифіка, а потім обмінялися подарунками. З цього дня між Росією і Ватиканом встановлені повноцінні дипломатичні стосунки, віднині представник РФ у Ватикані вважатиметься надзвичайним і повноважним послом.

 

76. Єжи Попелюшко, Іван Павло II і Пій XII – зелене світло святості

19 грудня Папа підписав декрет про визнання «героїчних чеснот» двох своїх попередників – Пія XII і Івана Павла II. Зроблений передостанній крок до прослави обох понтифіків в лиці блаженних Католицької Церкви. Серед кандидатів до блаженних і знаменитий о. Єжи Попелюшко, духівник профспілки «Солідарність», вбитий спец. службами. У такому «благонадійному» сусідстві критикам Пія XII (Папи часів Другої Світової Війни) довелося змиритися з документом, а Святійший Отець зробив все, що хотів і збирався зробити.

 

77. Напад на Різдво

24 грудня перед Різдвяною месою до Бенедикта XVI кинулася божевільна жінка. Швейцарська громадянка Сузанна Майоло перестрибнула через огорожу в соборі Св. Петра і намагалася дістатися до Папи. Порушницю перехопила охорона, але вона встигла вхопитися за паллій (єпитрахиль) Бенедикта XVI, в результаті Понтифік впав. Завдяки щасливому випадку Папа не постраждав, проте в метушні був збитий з ніг і зламав шийку стегна кардинал Ечегарай. Кардинала відвезли в лікарню, а Папа встав, обтрусився і продовжив службу. Піднімаючись, він сказав зі своєю м’якою посмішкою: «Ну, це ще не кінець світу».

 

78. Папа на стороні тих, хто терплять лихо

Зимою Папа здійснив три особисті візити до хворих, бідних і знедолених. 13 грудня 2009 він відвідав хоспіс в римському кварталі Монтеверді, де заявив, що «разом із необхідним лікарняним доглядом слід виражати хворим конкретні жести любові… щоб піти назустріч їх потребі в розумінні, утісі і постійному підбадьоренні.»

27 грудня Бенедикт XVI відправився в благодійну їдальню на вулиці Данболо в Римі. Папу Римського зустрічали люди, що живуть за межею бідності: бомжі, бродяги, люди похилого віку, інваліди. Глава Церкви і держави сів за стіл з тими, кого часто вважають покидьками суспільства.

14 січня 2010 Папа зустрівся з мешканцями притулку для бездомних організації Caritas на римському вокзалі. Коли він слухав промову убогої жінки, в минулому викладача ВНЗ, в його очах блиснули сльози. «Знайте, що Церква глибоко любить вас і не залишить!» – сказав він.

 

79. Третій візит в синагогу. Рим

17 січня 2010 Бенедикт XVI відвідав стару синагогу Риму. Італійські євреї виявилися менш гостинними, ніж їх єдиновірці в Кельні і Нью-Йорку. Зазвучали претензії, навіть головний рабин Риму Ріккардо Ді Сеньї не стримався від голок. Тим не менше, єврейська община вислухала промову Папи з напруженою увагою і аплодувала стоячи. На закінчення Папа прочитав молитву на івриті словами псальма “Хваліте Господа всі народи”. У приватному порядку він зустрівся з прибулим до Риму заради цього випадку равом Нойснером, книгу якого «Рабин розмовляє з Ісусом» він так часто цитує в першому томі «Ісуса з Назарету». Спілкування двох вчених стало зразком братерських відносин.

 

80. В гості до протестантів

14 березня 2010 Папа зробив свій перший візит до лютеранської спільноти, відвідавши церкву на Віа Сіцілія в Римі. Строга атмосфера, органна музика, чинна і спокійна публіка стали для Понтифіка як бальзам на душу. Він виголосив блискучу промову німецькою мовою, прочитав з прихожанами молитву «Отче Наш», а потім уділив їм апостольське благословення, яке вони благоговійно прийняли.
Понтифік в лютеранській кірсі. Відео

 

81. Скандал №8. Найважчий, «педофільський»

В 2009 році в Ірландії стали відомими випадки непристойного поводження з дітьми в католицьких навчальних закладах, події 40-50 років тому. Папа був приголомшений і різко засудив тих, хто вважав за краще зам’яти справу на шкоду дітям. Ірландська церква підготувала детальний звіт про всі випадки, текст розслідування опублікований в листопаді і доступний в інтернеті.

Услід за цим, виникла ланцюгова реакція педофільських скандалів. Зачепленою виявилася навіть Німеччина і єпархія Мюнхена, в якій майбутній Папа Бенедикт був єпископом 4 роки. І хоча все сталося не при ньому, але з тих пір звинувачення в пособництві педофілії обернулися особисто проти Папи. Тим часом, Папа проводить екстрену зустріч з ірландськими єпископами і звертається з пастирським посланням Церкві і жертвам в Ірландії “Ваша довіра була обдурена, а ваша гідність знехтувана.” Папа говорить про шляхи утіхи, покаяння і зцілення для всіх.

Проте ЗМІ не вигідне припинення скандалу. У гру вступає преса США. Спочатку газета The New York Times помилково звинуватила Папу в приховуванні педофіла священика Лоуренса Мерфі, який «спокусив майже 200 хлопчиків в період з 1950 по 1974 роки». Газети підхопили образливі заголовки. «Святий отець згвалтував дві сотні дітей з благословення Папи Римського» – пише ISRAland. Два місяці ім’я Папи озлоблено схиляється за асоціацією зі всіма випадками педофілії. Ніхто не хоче слухати аргументів, немов є завдання: втоптати Папу в бруд за всяку ціну.

У березні з’являється підтасовування від агентства Associated Press. Мас-медіа втратили всякий страх. Жодна новина про нього не обходилася без посилання на скандал. Священики виснажені, публіка обурюється – навіть на Паску «Євроньюс» твердить про педофілів. Папа переживає за Церкву, марафон Пасхи дався йому важко, він помітно змарнів.

 

82. Кардинал Содано: “Святійший Отче, Церква з тобою!”

На Паску звичайний порядок Меси був несподівано змінений емоційним виступом декана колегії кардиналів, Державного Секретаря на спочинку кардинала Анджело Содано. Він звернувся до Папи із словами поздоровлення і підтримки, завіривши його в солідарності і молитві всієї Церкви. «Радісної Пасхи, Святійший Отче! Радісної Пасхи, найсолодший Христос на землі! Церква з тобою!» Слова кардинала Содано облетіли весь світ, солідарність з Папою виразили люди різних конфесій, збентежені цькуванням Понтифіка.

 

83. Візит на Мальту. Заслужений тріумф

17-18 квітня 2010 Папа Бенедикт провів на Мальті. Свою 14-у по рахунку поїздку закордон Папа присвятив паломництву до Гроту Св. Павла (з нагоди розбиття в місцевих водах корабля апостола). У ці дні вулканічний попіл паралізував європейські перельоти, але візит Папи уцілів. Понтифіка чекав дуже теплий прийом у президента і захоплений в публіки.

Поза графіком Папа зустрівся з мальтійськими жертвами священиків-педофілів і молився разом з ними. В результаті переобтяженої програми, втомлений Папа на декілька хвилин задрімав під час читань на месі в неділю. В результаті за 26 годин Бенедикт XVI очолив на Мальті 6 публічних заходів і виголосив 7 промов.

 

84. Папі 83 роки. 5 років на троні

За день до поїздки на Мальту Бенедикту XVI виповнилося 83 роки. А 19 квітня дзвони продзвонили п’ять років з дня обрання кардинала Рацінгера Папою. Бенедикт XVI відзначив цю дату обідом з кардиналами, на якому сказав, що «Церква поранена і обтяжена гріхом», але він «не відчуває себе самотнім», оскільки поряд з ним колегія кардиналів, що розділяє його «страждання і утішливі моменти». За столом з Папою був присутній і сяючий кардинал Ечегарай, якому зламали стегно під час інциденту на Різдво. Монс. Ечегарай переніс операцію і вже на своїх ногах прийшов на урочистість до Папи, продовжуючи молитися за нього з вірністю і любов’ю.

Річард Павлов, Рацінгер-Інформ
Спільно із службою Agnuz.info
За підтримки Presbyter.ru

Статті по педофільському скандалі
Цифри
Бенедикт XVI прославив в лиці блаженних 516 подвижників віри і канонізував 28 святих.

 

© Milites Christi Imperatoris

Схожі публікації

Залишити відповідь

Youtube


Контакти

м.Золочів Львівської обл.
вул.Шашкевича, 87
padre.mykhaylo@gmail.com
+38 096 956 06 02